Wodoodporne panele winylowe – na lata 2023-2024


Zawartość:


Zafascynowana rodzicielstwem bliskości i minimalizmem, żyje mocno w rytmie slow. Warto więc pytać fachowców, powoływać się na gusta estetyczne naszego zespołu, a także wiedzę doradców w Salonie Fachowiec. Możesz je przyczepić do okna, aby dodać pomieszczeniu blasku i uroku. Kiedy już powierzchnia jest gotowa, warto wybrać panele winylowe, które będą dopasowane do projektu wnętrza zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Oprócz paneli potrzebny będzie podkład, profile wykończeniowe i listwy przypodłogowe.

Co to są podłogi panelowe 2022?

Panele na podłogę to innowacyjny sposób na wykończenie posadzki w pomieszczeniu lub biurze. Elementy te wykonane są z różnych materiałów, w tym drewno, laminat czy winyl, które łączone są w systemy klikowe lub klejone na podłoże. Takie typu podłogi panelowe są łatwe w instalacji i demontażu. Dzięki temu, podłoga są bardziej odporne niż tradycyjne podłogi drewniane, ponieważ, że są znacznie mniej podatne na zarysowania i wilgoć.

Panele podłogowe to dobry wybór do pokrycia podłogi. Zwykle składają się one z nastu warstw, w tym warstwy powierzchniowej, tworzącej konstrukcję i warstwy podłoża. Panele podłogowe są dostępne w różnych wariantach, grubościach i kolorach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i upodobań. Mogą również imitować drewnianą fakturę.

Wodoodporne panele winylowe


Historia paneli podłogowych

Jednak czy wiesz, jak zaczęła się ich historia? Pierwsze panele pojawiły się w Europie w latach 70. XX wieku i były wykonane z laminatu jak już wcześniej wspomniałem. Były one tańsze i łatwiejsze w produkcji niż tradycyjne podłogi drewniane, co uczyniło je bardzo atrakcyjnymi wśród klientów. Ale to nie koniec historii – w 1994 roku firma Pergo wprowadziła na rynek podłogi z podłogami z litego drewna, co jeszcze bardziej zwiększyło ich trwałość i wytrzymałość na co wskazują różne źródła informacji. Od tamtego czasu panele na podłogę stały się bardzo popularne w Europie i w Polsce, gdzie ich sprzedaż wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Dzisiaj podłoga są powszechnie stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych podłóg drewnianych, a branża stale się rozwija, aby zapewnić coraz bardziej innowacyjne i trwałe rozwiązania dla domów i biur jak wynika z analizy rynku podłóg.


Obejrzeć koniecznie – Dodatkowe dane: Wodoodporne panele winylowe


Z czego są wykonane podłoga?

Podłogi panelowe to popularny materiał do wykończenia podłóg, a. Głównym materiałem, z którego wykonane są panele podłogowe, jest drewno, natomiast wewnętrzna warstwa to płyta High-Density Fibreboard lub Medium-Density Fibreboard, która chroni panel przed wilgocią i zmianami temperatury. Na zewnętrznych warstwach stosuje się sosna, dąb, jesion, orzech lub pokryty warstwą laminatu, który może imitować drewno, beton lub kamień.

Panele podłogowe drewniane są wykonane z prawdziwego drewna, co nadaje podłodze elegancki i naturalny wygląd, a panele laminowane są pokryte warstwą laminatu, dzięki której mogą imitować różne materiały i kolory.

Aby wydłużyć żywotność paneli podłogowych, ważne jest również, aby były odpowiednio wykończone, dlatego producenci stosują specjalne powłoki ochronne, takie jak lakier, farba lub olej, aby zabezpieczyć drewno przed działaniem wody i promieniowania UV. Niektóre panele podłogowe mogą być również pokryte specjalnymi antybakteryjnymi lub antyalergicznymi powłokami, aby zapewnić dodatkową ochronę przed bakteriami i roztoczami.

Podsumowując, panele podłogowe są popularnym i praktycznym rozwiązaniem, które może sprostać różnym wymaganiom i stylom aranżacji wnętrz, co pozwala na ich zastosowanie w różnych pomieszczeniach, takich jak domy, biura czy sklepy.

Wodoodporne panele winylowe


Rodzaje paneli podłogowych

Istnieje wiele typów paneli podłogowych, które są idealne do wykończenia podłogi w mieszkaniu lub biurze. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba wybrać panelię podłogową, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia.

Popularnym wyborem paneli podłogowych są panele z laminatu. Zbudowane są z kilku warstw, z najważniejszymi płytami: warstwą nośną, dekoracyjną i zabezpieczającą. Panele laminowane są łatwe w montażu, trwałe i bardziej odporne na uszkodzenia niż podłogi z prawdziwego drewna. Dodatkowo, płyt laminowanych można znaleźć w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Innym typem paneli podłogowych są płyty winylowe. Są one wykonane z PVC, co sprawia, że są odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Panele winylowe są bezdźwięczne i przyjemne w dotyku, co sprawia, że są doskonałe dla osób lubiących chodzić boso po podłodze. Dodatkowo, panele winylowe są dostępne w rozmaitych kolorach i wzorach, co umożliwia stworzenie oryginalnego designu podłogi.

Jeśli kupujesz wykończenia podłogi, która będzie wyglądać jak drewniana, ale nie chcesz ponosić kosztów związanych z naturalnym drewnem, płaty winylowe z efektem drewna mogą być idealnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, panele winylowe z efektem drewna wyglądają niemal identycznie jak autentyczne drewno, ale są tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji.

Kolejnym rodzajem paneli podłogowych są panele drewniane. Są one wykonane z prawdziwego drewna i mają niepowtarzalny charakter, który dodaje elegancji każdemu pomieszczeniu. Panele drewniane są bardziej kosztowne niż panele laminowane lub winylowe, ale są trwalsze i dłużej zachowują swój piękny wygląd. W zależności od gatunku drewna, podłogi panelowe drewniane mogą mieć różne nuanse i struktury.

Ostatnim rodzajem paneli podłogowych, które warto rozważyć, są panele bambusowe. Są one wykonane z rośliny bambusowej, która jest łatwa w uprawie i szybko rośnie. Panele bambusowe są trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w pielęgnacji. Są one również dostępne w wielu kolorach i wzorach, co umożliwia stworzenie unikalnego wyglądu podłogi.


Gdzie stosuje się podłoga?

Panele podłogowe są bardzo popularne w Polsce i są stosowane miejscach o różnym charakterze. Zaczynając od mieszkań i domów prywatnych, poprzez biura i przestrzenie komercyjne. W mieszkaniach panele podłogowe często znajdują się w salonach i sypialniach , ze względu na to, że nadają pomieszczeniu przytulnego i ciepłego charakteru. Wzrasta liczba przypadków, kiedy zdarza się także , że panele są układane w kuchniach, ponieważ są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości.

W biurach panele podłogowe są często stosowane w recepcjach i salach konferencyjnych, gdzie wprowadzają efekt elegancji i luksusu. W pomieszczeniach produkcyjnych, gdzie są używane maszyny i urządzenia, panele zapewnić trwałość i stabilność podłogi.

W łazienkach i pralniach, gdzie wilgoć jest częstym problemem, panele podłogowe są idealnym rozwiązaniem. Są niepodatne na wilgoć i wodę, co czyni je trwałymi i wygodnymi w użytkowaniu.

We osobistych garażach podłogi do podłogi są również popularne ze względu na to, że są one odporni na uderzenia, olej i inne rzeczy. Podłogi do podłogi charakteryzują się wytrzymałością i niepodatnością na zarysowania, co, że mogą być użytkowane służyć bardzo długo.

Ogólnie rzecz biorąc, podłogi podłogowe są znakomitym wyborem dla tych, którzy cenią sobie odporności, estetyki i wygody. Nie ma znaczenia, czy są one używane są w domach, biurach czy przestrzeniach komercyjnych, deski podłogowe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy odznaczać się piękną i trwałą podłogę.

Wodoodporne panele winylowe


Pozytywy i minusy paneli podłogowych

Oto kilka zalet i wad paneli podłogowych, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ich zakupie:

Atuty:

 • Prosty montaż: Podłogi z paneli są stosunkowo łatwe w montażu i można je zainstalować bez specjalnego sprzętu lub doświadczenia.
 • Trwałość: Podłogi z paneli są bardzo wytrzymałe i niepodatne na zarysowania, plamy i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że są długotrwałe.
 • Proste w utrzymaniu czystości: Panele podłogowe są łatwe w utrzymaniu czystości, co czyni, że są idealnym wyborem do pomieszczeń, takich jak kuchnie i łazienki, gdzie wymagane jest częste sprzątanie.
 • Design: Panele podłogowe są dostępne w różnych kolorach, wzorach i stylach, co pozwala na stworzenie unikalnego wyglądu dla każdego pomieszczenia i nadaje mu eleganckiego charakteru.

Wady:

 • Cena: Koszt nabycia paneli podłogowych bywa droższy niż innych rodzajów pokryć podłogowych, takich jak linoleum czy płytki.
 • Dźwięki: podłoga mogą generować hałas podczas chodzenia, co może być uciążliwe, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych.
 • Wrażliwość na wilgoć: Panele podłogowe mogą być wrażliwe na wilgoć, co może prowadzić do ich odkształceń i uszkodzeń w przypadku kontaktu z wodą.
 • Trudności w naprawie: W przypadku uszkodzenia podłóg laminowanych może być trudno dokonać naprawy, a czasami wymagane jest całkowite wymienienie paneli.
 • Głośność: Panele podłogowe mogą być głośniejsze niż standardowe podłogi, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom.

Jak położyć podłogi panelowe?

Rozpoczęcie: Podłogi to popularny wybór, gdy chodzi o wykończenie podłogi. Mogą one dodać pomieszczeniu elegancki i nowoczesny wygląd. Jednak, wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo położyć podłoga. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak to zrobić poprawnie.

 • Wybierz odpowiednie panele: Przed rozpoczęciem instalacji, zweryfikuj, że wybrałeś właściwe panele podłogowe do swojego projektu. Upewnij się, że panele są odpowiedniego rozmiaru i koloru, które pasują do twojego wystroju.
 • Przygotuj powierzchnię podłogi: Aby podłogi dobrze się układały, powierzchnia podłogi musi być równa i sucha. Upewnij się, że usunąłeś wszelkie nierówności, a jeśli są dziury, wypełnij je masą szpachlową.
 • Rozpocznij od najdłuższego kierunku: Początkowo ułóż deski w najdłuższym boku pomieszczenia. To pozwoli ci na uzyskanie najlepszego efektu wizualnego i sprawi, że pokój będzie wyglądał dłuższy.
 • Zastosuj odpowiednią technikę łączenia: Panele podłogowe można łączyć za pomocą różnych metod. Najpopularniejszą metodą jest kliknięcie paneli razem. Upewnij się, że dokładnie przeczytałeś instrukcje i zastosuj właściwą technikę łączenia.
 • Zakończ instalację: Po ułożeniu wszystkich paneli, przycinaj te, które są za długie lub za krótkie, aby pasowały do kształtu pomieszczenia. Następnie, zamontuj listwy przypodłogowe, aby ukryć przestrzeń między podłogą a ścianami.
 • Konkluzja: Położenie paneli podłogowych może być skomplikowanym procesem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami jest to zadanie do wykonania.

Jak dbać o podłogi panelowe?

Oto kilka sposobów, jak dbać o panele podłogowe:

 • Regularnie usuń kurz z powierzchnię paneli, aby pozbyć się kurzu, które mogą powodować pogorszenie stanu powierzchni.
 • Przed mokrym sprzątaniem, zawsze usuń kurz i brud za pomocą delikatnej ściereczki.
 • Unikaj używania zbyt dużej ilości wody podczas mycia paneli, ponieważ nadmiar wilgoci może zniszczyć powierzchnię paneli.
 • Zawsze używaj specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do paneli podłogowych, unikając stosowania zwykłych środków czyszczących.
 • W przypadku uszkodzenia paneli, natychmiast przeprowadź naprawę, aby zminimalizować dalsze uszkodzenia.

Ranking producent podłóg panelowych w Polsce

W Polsce można znaleźć wielu producenci paneli podłogowych, ale niewielu z nich uzyskują wysokie wyniki w testach. Wśród najpopularniejszych firm można wymienić Pergo, Kronopol, Tarkett, Quick-Step oraz Classen. Każdy z tych producentów oferuje szerszy wybór produktów, które zaspokajają najwyższe standardy jakościowe i estetyczne.

Oto ranking producentów paneli podłogowych w Polsce:

 • Pergo – znana z innowacyjnych technologii produkcji paneli podłogowych, oferująca doskonałą jakość oraz duży wybór wzorów i kolorów.
 • Classen – niemiecka firma, specjalizująca się w produkcji paneli podłogowych, oferująca zarówno tradycyjne jak i nowoczesne wzory i kolory.
 • Producent Kronopol – polski producent paneli podłogowych, oferująca szeroką gamę produktów, między innymi panele laminowane i winylowe, o różnych klasach użytkowych i grubościach.
 • Firma Tarkett – francuska firma, która oferuje duży wybór paneli podłogowych, w tym panele drewniane, laminowane i winylowe, słynąca z i nowatorskich technologii i ekologicznych.
 • Kaindl – austriacka firma paneli podłogowych, który oferuje paneles w różnych rodzajach, między innymi drewniane, laminowane i winylowe, o różnych klasach użytkowych i wzorach.

Warto jednak pamiętać, że ranking ten ma podmiotowy charakter i zależy od gustu klientów.


Ceny paneli podłogowych w Polsce na lata 2023-2024?

Ceny paneli podłogowych w Polsce wahają w zależności od wielu czynników, takich jak gatunek drewna, grubość paneli, jakość powierzchni i wykończenie, a także producent. W sklepach budowlanych można znaleźć szeroki wybór paneli podłogowych w różnych przedziałach cenowych, co pozwala na dopasowanie oferty do własnych potrzeb i budżetu.

Na dolnej skali cenowej, można znaleźć podłogi drewniane już za 30 do 40 złotych za metr kwadratowy. Są to najczęściej podłogi wykonane z tańszych gatunków drewna lub z materiałów imitujących drewno. W średnim przedziale, ceny wahają się między 50 do 100 złotych za metr kwadratowy, gdzie znajdziemy lepszej jakości panele, z wyższej jakości drewna lub z ciekawymi wzorami i wykończeniem.

Jeśli szukasz bardziej luksusowych paneli podłogowych, to trzeba się przygotować na wydatek od 100-200 złotych za metr kwadratowy. Są to zazwyczaj panele wykonane z egzotycznych gatunków drewna lub o unikalnych wzorach i wykończeniu.

Warto jednak pamiętać, że najdroższe panele nie zawsze są najlepsze, a wybierając panele podłogowe, warto kierować się nie tylko ceną, ale także trwałością, wyglądem oraz jakością wykonania.

Jeśli szukasz znacznie luksusowych paneli podłogowych, to trzeba się przygotować na wydatek od 100 do 200 za metr kwadratowy. Są to zazwyczaj panele wykonane z bardziej egzotycznych gatunków drewna lub o oryginalnych wzorach i wykończeniu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt najczęściej nie idzie w parze z jakością, a wybierając podłogi, warto kierować się nie tylko ceną, ale także trwałością, wyglądem oraz jakością wykonania.

Wodoodporne panele winylowe


https://www.instagram.com/snoopdogg/